Czym jest STO?

Czym jest STO?

Safety Torque OFF (STO) czyli bezpieczne wyłączenie momentu.

STO

Funkcja bezpieczeństwa powszechnie stosowana w różnych napędach mająca na celu ochronę pracowników przed możliwymi urazami lub niebezpieczeństwem związanym z działaniem maszyny.


Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na bezpieczne i wydajne rozwiązania w przemyśle, STO ma coraz większe znaczenie. Jednym z głównych zagrożeń związanych z maszynami i urządzeniami jest ryzyko wystąpienia niekontrolowanego ruchu napędów czy osi, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń, w tym wypadków związanych z amputacją kończyn lub nawet śmiertelnych. STO zapewnia skuteczną ochronę przez wyłączenie stopnia mocy napędu, co powoduje odłączenie momentu napędowego silnika. STO eliminuje to ryzyko poprzez odłączenie momentu napędu i zablokowanie dalszych ruchów (zazwyczaj jest aktywowane poprzez rozłączenie obwodów bezpieczeństwa dzięki zastosowaniu wyłączników krańcowych, barier optycznych, mat bezpieczeństwa jak również przez znane nam wszystkim dobrze rozwiązanie, czyli ‘’grzybek bezpieczeństwa’’. Dzięki temu pracownicy i operatorzy są bezpieczni, ponieważ nie muszą podejmować dodatkowych interwencji fizycznych aby zatrzymać maszynę w przypadku niebezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest tutaj kluczowym czynnikiem zwłaszcza tam gdzie maszyny są wykorzystywane w bliskiej odległości od pracowników.

STO_eng
RYS

STO jest dodatkowym elementem ochronnym każdego nowoczesnego napędu silnika, od prostych urządzeń mechanicznych po zaawansowane roboty przemysłowe. STO pozwala nam nie tylko uniknąć wypadków związanych z pracownikami, ale również minimalizuje ryzyko uszkodzenia urządzeń jak również straty w materiale w przypadku awarii lub nieprawidłowego działania, działa również jako dodatkowy element bezpieczeństwa w przypadku prowadzenia prac konserwacyjnych lub napraw. Istnieje kilka możliwości zrealizowania funkcji analogicznych do Safety Torque Off. To że producent urządzenia nie posiada takiej funkcji w swoich napędach nie oznacza jednoczesnej jego dyskwalifikacji. Warto natomiast zwrócić uwagę na fakt iż realizując taka funkcję w inny sposób, musimy korzystać z dodatkowych urządzeń zewnętrznych co może wpłynąć na ilość miejsca w szafie sterowniczej potrzebnej do zabudowy specjalnych modułów czy styczników oraz zwiększa poziom skomplikowania układu (jak na rys). Znacząco podnosi również koszt całego napędu. Dzięki zaimplementowaniu funkcji STO w sterowniku pozytywnie wpływamy na zmniejszenie budżetu potrzebnego do budowy maszyny.

Ważną funkcją przy funkcjonalności STO jest również hamowanie dynamiczne, często mylnie jest to postrzegane jako integralna część systemu STO. Hamowanie Dynamiczne jest jedną z metod stosowanych w systemie Safety Torque Off, dzięki której możliwe jest bezpieczne zatrzymanie silnika lub układu napędowego. Głównym celem hamowania dynamicznego w STO jest zmniejszenie prędkości obrotowej silnika w jak najkrótszym czasie. Hamowanie dynamiczne polega na przekierowaniu energii kinetycznej silnika do zewnętrznego obciążenia, na przykład poprzez zastosowanie zewnętrznego rezystora hamującego bądź modułu regeneracyjnego, czasami również z pomocą hamulca elektromagnetycznego (SBC). W przypadku zastosowania hamowania dynamicznego w STO, generowana jest dodatkowa energia elektryczna, która musi być rozproszona bądź zużyta właśnie poprzez wcześniej wspomniany rezystor hamujący bądź moduł regeneracyjny. Hamowanie dynamiczne w STO jest ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa podczas zatrzymania silnika lub układu napędowego. Jest to jedna z metod wykorzystywanych w przypadku awaryjnego zatrzymania urządzenia, gdy wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa.

Dynamic_brake

Warto zauważyć że STO jest zwykle integralną częścią systemów automatyki przemysłowej, które spełniają rygorystyczne standardy i normy bezpieczeństwa, takie jak norma ISO 13849-1. Zapewnia to, że STO jest skuteczną i niezawodną metodą ochrony ludzi i mienia przed niebezpieczeństwem związanym z maszynami.


Sprawdź nasze serwowzmacniacze

12 stycznia 2024
Made by codmi.pl
To Top