Sterowniki BLDC i DC micontrol

Sterowniki BLDC i DC micontrol

Silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, jednak dobór odpowiedniego silnika to tylko połowa sukcesu. Istotnym elementem jest również jego sterownik. Silniki serwo, lub BLDC nie są tak proste w sterowaniu jak silniki szczotkowe, nie wystarczy podpiąć ich do prądu, do działania potrzebują sterownika. Oferują za to dużo większą funkcjonalność oraz dokładność niż w przypadku konwencjonalnych silników DC. Producenci oferują bardzo szeroką gamę sterowników. Który wybrać? Który będzie pasować najlepiej? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na podstawie przeglądu serii sterowników firmy miControl.

graf

miControl to niemiecki producent sterowników do silników DC. Posiada w swojej ofercie sterowniki w zakresie prądowym od 5A do 85A znamionowo. Sterowniki wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, możliwością pracy w szerokim zakresie temperatur od-40 st.C do +55 st. C oraz komunikacją sieciową w popularnych protokołach CAN, CANopen, EtherCAT oraz PROFINET.

 

Można je podzielić na trzy zasadnicze serie:

  • seria B (podstawowa) - mniejsze silniki (do 10A prądu ciągłego), brak obsługi enkodera, tylko komunikcja CANopen
  • seria E (uniwersalna) - małe i duże silniki (do 60A prądu ciągłego), obsługa enkodera, autotuning, komunikacja CANopen, EtherCAT, PROFINET, opcjonalnie STO
  • seria F (premium) - obsługa silników do 70A pradu ciągłego (225A peak), obsługa enkodera, autotuning, STO, komunikacja CANopen, EtherCAT i PROFINET

Warto również dodać, iż sterowniki obsługujące enkoder mogą ponadto obsługiwać serwosilniki DC.

W przypadku prostych aplikacji, niewymagających prądowo seria B powinna w zupełności wystarczyć. Sterowniki tej serii wykorzystamy w przypadku małych silników, gdzie nie jest wymagana duża dokładność pozycjonowania. Idealnie sprawdzi się więc w budżetowych aplikacjach, w tym jako sterownik silników szczotkowych. Przykładem mogę być na przykład wysuwane elektrycznie szuflady w ciężarówkach wojskowych.


Seria E powinna nas zainteresować w przypadku większych i bardziej skomplikowanych aplikacji, lub takich, gdzie potrzebna jest obsługa enkodera lub komunikacja EtherCAT/PROFINET. Wybrane modele z tej serii obsługują również STO (bezpieczne wyłączenie momentu). Przykładową aplikacją może być tutaj przesuwna brama. Aplikacja wymaga sterownika mogącego wytrzymać niskie temperatury, obsługującego enkoder. Aby zapewnić jeszcze większą odporność na warunki atmosferyczne producent może wykonać dodatkowo specjalne lakierowanie płytek PCB.


Seria F znajduje zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach, gdzie prądy dochodzą nawet do 85A. Dzięki możliwości zastosowania STO, różnym protokołom komunikacyjnym, a także obsłudze enkodera sterowniki te doskonale odnajdą się w przemyśle. Przykładem może być tutaj zastosowanie sterowników w wózkach AGV. Wózki te wymagają zastosowania silników prądu stałego przy jednocześnie wysokich prądach z racji wielkości ładunku jaki muszą przenosić. Wymagane jest również zastosowanie STO, a także enkodera, aby znać położenie ładunku w danym momencie.

7 października 2022
Made by codmi.pl
To Top