Zapraszamy do zapoznania się z FAQ

Masz pytania dotyczące produktu lub usługi? Nie wahaj się i skontaktuj się z nami

Dokładność śrub kulowych a dokładność listew zębatych?

Śruby kulowe jak i listwy zębate występują w różnych klasach dokładności. Najpopularniejszą klasą dokładności dla śrub kulowych jest T7 (C7). Na odcinku 300mm błąd skoku wynosi do 0,052mm dla T7 a 0,05 dla C7. Dla listew zębatych dokładność mierzy się na odcinku 1000mm. Tak więc odpowiadającej klasie dokładności T7 (C7) dla śrub kulowych jest klasa 9 dla listew zębatych (do 0,015mm błędu podziałki).

Listwy z uzębieniem prostym czy skośnym?

Uzębienie skośne zapewnia cichszą pracę przy zwiększonej nośności. Powierzchnia styku zębów listwy i koła jest większa niż w przypadku prostego uzębienia. W przypadku prostego uzębienia głośność pracy jest nieznacznie większa, lecz nie występują dodatkowe siły na wałek napędowy przy kole zębatym, które pojawiają się w wersji ze skośnym uzębieniem.

Dobór produktów czyli jakie są potrzebne informacje?

Najważniejszą informacją jakiej oczekujemy to oczywiście wymiary elementów, rysunek techniczny lub zdjęcie elementu.

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienie można złożyć wyłącznie drogą e-mailową lub w szczególnych przypadkach telefoniczną.

Jakich producentów posiadamy elementy?

Firma Pivexin Technology jest dystrybutorem wysokiej jakości produktów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Sposoby wysyłki?

Wysyłki realizowane są za pośrednictwem firmy kurierskiej UPS oraz DHL. W przypadku elementów niestandardowych wysyłki realizowane są za pośrednictwem firm spedycji gabarytowej.

Jak jest obliczany koszt wysyłki ?

Koszt wysyłki uzależniony jest od rozmiarów oraz ciężaru elementów. Więcej na temat kosztów można poczytać w zakładce OWS.

Dlaczego warto wybrać podnośniki zamiast zwykłych przekładni ślimakowych?

Przekładnie podnośnikowe to też przekładnie ślimakowe jednak w swojej obudowie zawierają już łożyska oporowe, na których obiera się cały podnoszony ciężar.
W przypadku zwykłych przekładni ślimakowych należało by dodatkowo ułożyskować przekładnię/śrubę ponieważ łożyska, które występują w zwykłej przekładni nie przenoszą siło osiowych, tylko promieniowe.
Zabudowanie dodatkowych łożysk to dodatkowe miejsce oraz koszt dla całego urządzenia.

Co zrobić, gdy potrzebna jest duża ilość cykli i prędkość przesuwu?

W tym wypadku rozwiązaniem są aktuatory liniowe Atlanty EH lub przekładnie HS.
W obu przypadkach wykorzystana jest śruba kulowa, która umożliwia dużą prędkość przesuwu przy dużej dokładności pozycjonowania.
W wersji HS przekładnie są produkowane na bazie przekładni ślimakowych servo co umożliwia zwiększenie prędkości obrotowej jak i liniowej przy dużej ilości cykli.

Która wersja: obrotowa czy nie obrotowa?

W zależności od konstrukcji urządzenia mamy do wyboru dwie wersje podnośników:
– wersja obrotowa R – śruba obraca się wokół własnej osi, a przemieszcza się nakrętka
– wersja nie obrotowa N – śruba nie obraca się, przechodzi przez przekładnię działając jako tłoczysko.
Wybór wersji zależy od możliwości zabudowy jednej lub drugiej wersji. Należy pamiętać o tym, że przy dużych długościach skoku roboczego śruby, konieczne jest zastosowanie dodatkowego prowadzenia śruby lub nakrętki.

Maksymalna prędkość podnoszenia?

Standardowa prędkość liniowa dla podnośników śrubowych to 1500mm/min. Można tą prędkość obniżać stosując różnego rodzaju przekładnie lub falownikiem. Można także ją chwilowo zwiększać do 3000mm/min poprzez zwiększenie prędkości silnika.
By przyspieszyć prędkość liniową można także zastosować śruby wielowchodowe z większym skokiem gwintu.

Dlaczego podnośniki śrubowe?

Podnośniki śrubowe są urządzeniami mechanicznymi służącymi jako przekładnia podnosząca/przesuwająca, działająca na zasadzie przekładni ślimakowej oraz śrubowej. Dzięki swojej konstrukcji zapewniają dużą nośność i dokładność przy niewielkich wymiarach.
Z racji wykorzystania przekładni ślimakowej, prędkości obrotowe śruby nie powinny być wysokie. Nie wymagają podłączenia różnego rodzaju medium jak siłowniki hydrauliczne czy pneumatyczne.

Kiedy śruba trapezowa jest samohamowna?

Samohamowność przekładni trapezowych (śruba + nakrętka) zależy od kąta pochylenia linii gwintu.
Jeżeli kąt pochylenia linii gwintu jest mniejszy niż ok. 3 stopnie, przekładnia trapezowa jest samohamowna.

Śruby trapezowe czy śruby kulowe?

Śruby trapezowe i kulowe służą do zamiany ruchu obrotowego na liniowy.
W przypadku śrub trapezowych sprawność jest niska przez tarcie powierzchni gwintu śruby i nakrętki.
Tą niską sprawność można wykorzystać w aplikacjach gdzie układ ma dużą bezwładność, ponieważ większość przekładni trapezowych jest samohamowna.
Śruby kulowe, ze względu na o wiele mniejszą powierzchnię styku elementów tocznych między nakrętką a śrubą, mają o wiele wyższą sprawność.
W przypadku aplikacji bardzo precyzyjnych konieczne jest stosowanie wersji kulowej ze względu na jej dokładność oraz żywotność.

Śruby kulowe a listwy zębate?

Śruby kulowe i listwy zębate służą do zamiany ruchu obrotowego na ruch liniowy.
W zależności od możliwości montażu oraz mechaniki, wybieramy zestaw listwa zębata + koło zębate lub śruba kulowa + nakrętka kulowa.
Należy pamiętać o tym, że śruby kulowe, w zależności od średnicy, nadają się dla krótszych odcinków.
Im dłuższy skok roboczy tym dłuższa powinna być śruba kulowa, jednak im dłuższa śruba kulowa tym większe prawdopodobieństwo występowania wyboczenia śruby. W przypadku listew zębatych długość nie stanowi problemu, ponieważ można łączyć listwy w bardzo długie odcinki nie tracąc na dokładności.


Jak wybrać odpowiednią wersję wózków?

W zależności od urządzenia, wózki i szyny mogą mniej lub bardziej spełniać wymogi dotyczące płynności lub precyzji prowadzenia.
Gdy chcemy tylko przesunąć „coś” w linii prostej z miejsca na miejsce to lepiej wykorzystać wersję z lekkim luzem lub bezluzowe i bez naprężenia. Gdy chcemy przemieścić element gdzie wymagana jest dokładność pozycjonowania lub występują drgania, należy wybrać wersję o wyższej dokładności i lekkie naprężenie.
Im bardziej dokładna ma być aplikacja lub występują duże drgania lub uderzenia, kierować się wyższymi naprężeniami, które niwelują niekorzystne działanie drgań na aplikację.


Co to jest wstępne naprężenie?

Naprężenie wstępne jest obciążeniem wywieranym na wewnętrzne elementy toczne w wózku prowadnicy liniowej, w celu zwiększenia sztywności wózków i zmniejszania luzów. Im większe naprężenie tym lepsza sztywność wózka, ale wzrasta opór podczas przesuwu.


Prowadnice liniowe szynowe a wałeczkowe?

Gdy wymagana jest dokładność, sztywność oraz duża nośność przy niewielkich wymiarach, należy wybrać prowadnice szynowe.
W mniej wymagających aplikacjach, gdzie wymagane jest tylko prowadzenie wystarczą wałki prowadzące i łożyska liniowe.


Jak dobrać prowadnice i wózki liniowe?

Najczęściej wystarczy masa do przemieszczenia w kg. Zamieniamy ją na siłę działającą na wózek [kg]*9,8=[N]. Jeżeli znamy już wartość siły wystarczy porównać ją z wartościami nośności wózków i prowadnic i wybrać serię i wersję z wartościami nie mniejszymi niż te, które wyszły z obliczeń.
Przy bardziej wymagających aplikacjach należy jeszcze znać wartości innych sił, np. bocznych lub momentów działających na wózek z różnych kierunków.


Jak dobrać właściwe akcesoria do przekładni marki ATLANTA?

Potrzebujemy w pierwszej kolejności przekładnię bazową (dobierzemy ją, jeśli znamy wymagane przełożenie oraz moc/moment silnika poprzez tabele doboru technicznego znajdujące się na końcu katalogu). Do przekładni bazowej musimy następnie dobrać właściwy adapter wejściowy oraz sprzęgło montażowe. Adaptery znajdują się na stronie kolejnej po wymiarach danego modelu, a sprzęgła pod koniec katalogu. Przy doborze sprzęgła należy zwrócić uwagę na średnicę wałka silnika oraz średnicę wielowypustu przekładni bazowej. Montaż wszystkich elementów jest banalnie prosty, ilustrują go też filmiki znajdujące się pod linkami.

Z jakimi silnikami mogą współpracować wysoce precyzyjne przekładnie marki ATLANTA?

Przekładnie serii HP, HT, B, E, BG dedykowane są dla silników servo, nie oznacza to jednak, że innych silników nie możemy zastosować. Każdy silnik, który posiada w swoim kołnierzu otwory przelotowe, może zostać wykorzystany z tymi przekładniami. Lista naszych możliwości wydłuża się zatem o silniki krokowe, silniki BLDC większych mocy, a także standardowe silniki AC z kołnierzami B5.

W jaki sposób nawigować pomiędzy precyzyjnymi przekładniami servo marki ATLANTA, a pozostałymi podzespołami tej oferty?

Katalogi podzespołów marki ATLANTA, renomowanego niemieckiego producenta, umieszczone są zarówno w dziale techniki napędowej, jak i precyzyjnej. Jeżeli korzystamy obecnie z sekcji dotyczącej wysokiej jakości i precyzji przekładni ślimakowych, a chcemy przejść do listw zębatych i kół współpracujących z tymi przekładniami, wystarczy zejść na dół strony i kliknąć właściwy button. Podobnie rzecz ma się w kierunku przeciwnym – wystarczy przejść do przeglądu całej oferty marki ATLANTA, aby mieć dostęp również do przekładni.

Co to jest luz kątowy przekładni? Jaka jest jego jednostka?

Luz kątowy to przesunięcie pozycji wałka wyjściowego przekładni względem pozycji wałka silnika. Innymi słowy, gdy zatrzymujemy silnik i jego wałek, wałek z przekładni może się ze względu na bezwładność obrócić się o jakąś niewielką wartość. Przy wysoce precyzyjnych przekładniach są to niewielkie wartości, liczone w minutach kątowych (arcmin). 1 arcmin stanowi 1/60 stopnia kątowego).

Co oznacza, że przekładnia serii CM/CMB/CMG jest bezobsługowe?

Oznacza to, że przekładnia zalana jest wysokiej jakości olejem syntetycznym (VG320), dedykowanym do całego życia przekładni, i nie są potrzebne żadne dodatkowe prace z przekładnią, aby móc ją swobodnie uruchomić w urządzeniu. Nie trzeba samemu zalewać jej olejem. Nie trzeba też regulować jego poziomu (przekładnie pozbawione są dodatkowych wlewów oleju, co przekłada się na ich szczelność). Nie trzeba też dokonywać dodatkowego rozruchu i przetarcia przekładni (choć delikatniejsza praca na samym początku użytkowania jest zawsze mile widziana).

Jaki stopień ochrony IP posiadają nasze silniki asynchroniczne klatkowe?

Standardem u nas jest stopień ochrony IP55, czyli dosyć wysokie zabezpieczenie – zarówno przed ciałami stałymi jak i cieczami. Podwyższony stopień ochrony IP56/65, a nawet wykonanie „tropic”, tj. IP67, są także możliwe, jednak czas dostawy wydłuża się do kilku tygodni.

Jakiego typu silniki z niskim napięciem są u nas dostępne?

Przy niskich napięciach stosowane są silniki prądu stałego. Posiadamy różne modele oraz wykonania. Najpopularniejsza seria to silniki z magnesami stałymi – seria EC, która występuje z napięciem 24 oraz 12V. Kolejne popularne modele to silniki serii ND – dwukrotnie mniejsze (przy tej samej mocy) od serii EC, co zostało uzyskanie dzięki magnesom ziem rzadkich. Kolejna opcja to silniki bezszczotkowe marki Intecno, występujące z napięciem od 24 do 48V. Przy szczególnych aplikacjach możliwe jest również wykonanie silników serii EC z napięciem 110 i 220 VDC.

Co to znaczy, że motoreduktor posiada budowę modułową?

W przeciwieństwie do budowy typu monobloc, gdzie napęd (zatem silnik i przekładnia) stanowi jeden, zintegrowany fabrycznie element, motoreduktor o budowie modułowej składa się z kilku elementów (jak silnik, przekładnia, adapter, tuleja redukcyjne, dodatkowe elementy montażowe). Takie rozwiązanie może kojarzyć się chociażby z klockami Lego, ale przy małych, aluminowych napędach zapewnia olbrzymie możliwości konfiguracyjne. W błyskawicznym czasie można skonfigurować i zmontować określony napęd, ponieważ moduły składowe znajdują się na naszym magazynie, a doświadczeni pracownicy montowni wykonują swoje zlecenia w ciągu jednego dnia.

Made by codmi.pl
To Top